Урок - подорож з природознавства "Тварини" 3 клас
Урок – подорож з природознавства у 3 класі
Тема. Тварини. Різноманітність тварин у природі
Мета: пізнати світ тварин; дізнатися, чим тварини відрізняються
між собою та дізнатися багато нового про тварин. сформувати в учнів
поняття «звірі», «птахи», «комахи»,
«риби», «земноводні», «плазуни»; повторити істотні ознаки різних груп тварин.
Продовжувати навчати порівнювати, робити висновки. Розвивати логічне мислення
через завдання та порівняння, доведення. Виховувати любов і дбайливе ставлення
до тварин.
Тип уроку. урок
вивчення нових знань, урок-подорож .
Обладнання: демонстраційний матеріал «Тварини»,презентація
«Різноманітність тварин у природі», картки для
індивідуального контролю, парної
та групової роботи, кросворд, загадки,
підручник "Природознавство " Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак
Хід уроку
-Хвилинка гарного настрою ( слайд )
II.
Актуалізація знань учнів
- Сьогодні
у нас не звичайний урок,а урок- подорож. До наших послуг літак.
( картинка). Але щоб екіпажі могли вирушити в
політ, потрібні знання погоди. Тому слово метеорологу.
1.Хвилинка спостережень.
- Яка зараз пора року? Який місяць
?Який стан неба ? Температура повітря ?
- Що
можна сказати про погоду сьогодні?
2. Метод « Мікрофон» ( беру інтерв’ю)
- Подорожуючи
, ми повинні виконати багато завдань. Тому , шановні пасажири, я візьму у вас інтерв’ю.
Насамперед, дайте відповіді на запитання.
1) Який предмет ви вивчаєте? (Природознавство)
2) З яких двох слів утворилася назва предмета? (Природа і знати, тобто знання
про природу)
3) На які дві групи ми поділяємо усю природу? (Жива і нежива)
4) Що належить до живої природи? (Рослини,
тварини, люди)
6) Яку тему ви вивчали на минулому уроці? (Хвойні рослини)
- Щоб отримати квиточки на літак, пройдіть тестування.
3. Тестування ( слайд )
( у дітей- листочки з надрукованим прізвищем і
кількістю запитань)
1. Що належить до
хвойних рослин ?
А) липа;
Б) сосна;
В) кульбаба.
2. Що містить плід
рослини ?
А) квітка;
Б) насіння;
В) стебло.
3. Який орган рослини
знаходиться в грунті ?
А) квітка;
Б) лист;
В) стебло;
Г0 корінь.
4. Які рослини
розмножуються спорами?
А) дзвоник;
Б) дуб;
В) папороть.
5. Заповніть
пропуски:
Корені рослин
дихають...., який міститься в грунті.Вони всмоктують з грунту..... і розчинені
в ній ......
Самоперевірка
Смали ( слайд 6, 7)
III. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми й мети уроку
- Щоб дізнатися тему уроку, розгадаймо кросворд
( чи відео ?)
1. Смугаста кішка в лісі живе.
(Тигр)
2. Птах з великими очима, гострими кігтями, загнутим
носом. (Сова)
3. Червонясту шубку має, По гілках вона стрибає, Горішки,
шишки збирає. (Білка)
4. Хижий звір з темним хутром у білу смужку, впадає в
сплячку. (Борсук)
5. Прийшла кума з довгим віником, на бесіду з милим
півником. (Лисиця)
6. Тварина багата і рогів багато. (Олень)
7. У лісі біля пня біготня і
метушня: народ робочий весь день клопоче.
(Мурашки)
(Мурашки)
|
|
т
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
в
|
|
|
||
|
|
|
|
|
А
|
|
||
|
|
|
|
|
Р
|
|
|
|
|
|
|
|
И
|
|
|
|
|
|
|
|
Н
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
И
|
|
-Отже, тема нашого
уроку: « Різноманітність тварин у природі»
- Що ми повинні виконати,подорожуючи ?
- Пізнаємо світ тварин.
-
Дізнаємося,
відмінні ознаки тварини.
-
Дізнаємось
багато нового про тварин. ( слайд)
- Мозкова атака
1) Доведіть, що тварини –
живі організми. (Вони народжуються,
ростуть, дихають, живляться, розмножуються, відмирають)
2) Як переміщуються
тварини? (Стрибають, бігають, повзають,літають, плавають) ( слайди)
IV. Вивчення нового матеріалу
( на дошці – схема маршрута з назвами станцій)
1. Станція
" Поетична " ( звірі)
а) Мозкова атака
Вірш "
Чому,брате, так збілів.." С. Руданський
- До якої групи тварин віднесемо мишу і
вовка ? (Звірі)
- Які істотні ознаки звірів? (Тіло вкрите шерстю , народжують малят і вигодовують їх молоком) ( слайд)
б)Гра « Хто це?» ( я називаю ознаки тварин на слайдах)
в) Цікавинка про звіра ( виступ дітей)
-Звір, який літає- це
кажан.
- Дельфіни – це
найрозумніші морські звірі.
- Жираф має зріст
приблизно 6 м
-Серед зими народжуються ведмежата – сліпі, глухі, беззубі. Вони
смокчуть молоко, сплять і ростуть.
-Першу зиму сплять з матір’ю, другий рік братики й сестрички у барлозі
разом, а потім – в своїх власних барлогах.
( вивішую напис – "Звірі")
2. Станція " Загадкова" (
птахи )
а) Загадки
про птахів
·
Маленький
хлопчик у сірій свитині
по дворах стрибає, крихти збирає.(
горобець)
·
Хто комах
з кори виймає,
Про здоров`я лісу дбає? ( дятел)
·
Уночі
гуляє, вдень спочиває,
Має круглі очі, бачить серед ночі. ( сова)
Ви вже здогадалися,
що наступна група тварин – це птахи.
-Які істотні ознаки
птахів? (Тіло вкрите пір’ям, передні
кінцівки – це крила)
( слайд)
б) Гра «Хто це?» (Демонстраційний
матеріал «Птахи») ( слайди)
в) Цікавинки про птаха ( виступ дітей)
-У дятла язик довжиною 14 сантиметрів.
- Ворон може прожити 70 років.
- Найменші пташки – колібрі- можуть літати хвостом уперед.
- Трійка найрозумніших птахів- ворон, папуга, гусак.
( вішаю напис «
Птахи»)
Фізкультхвилинка
в) Виконання пісні «Жили у бабусі три веселі гуся»
Жили у
бабусі
Три
веселі гуся:
Один –
сірий, другий – білий,
Третій –
в капелюсі. (Повороти тулуба вліво, вправо)
Мили
гуси лапки,
Десь
біля канавки,
Один –
сірий, другий – білий,
Третій –
в капелюсі. (Плещуть у долоні)
Ось
кричить бабуся:
- Ой,
пропали гуси:
Один –
сірий, другий – білий,
Третій
– в капелюсі. (Хитають головами)
Вийшли, вийшли гуси,
Кланялись бабусі:
Один –
сірий, другий – білий,
Третій
– в капелюсі. (Нахили тулуба вперед)
3. Станція " Мультиплікаційна" ( комахи)
а)Перегляд
мультфільма ( "
Почемучки" "Як з гусениці утворився метелик")
- Про що цей
мультик ? (Як з гусені утворився метелик)
- Тож, як
він утворився? (Гусінь – кокон – лялечка
– метелик)
- До якої
групи тварин віднесемо метелика? (Комахи)
-Які істотні ознаки комах? ( мають три частини тіла : голову, груди і черевце та 6 ніг)
б)
Гра «Впізнай мене» (Демонстраційний матеріал «Комахи»)
(
слайди)
- Чи належить павук до комах? ( ні, він належить до павукоподібних, має
8 ніг)
в) Цікавинки про комах ( виступ дітей)
- У джмелів є 5 очей.
- Мурахи не замерзають взимку, бо з осені вони у своєму тілі
накопичують в’язку речовину- гліцерин.
- Комах на Землі у 250 мільйонів разів більше, ніж людей.
( вішаю напис)
4. Станція
"Музична" (риби)
а) Сен
– Санс " Акваріум"
( слухаємо мелодію)
- Які звуки чітко чути в музиці ?
- Чий портрет створив композитор ?
-
Як
називається наступна група тварин ?
- Які істотні ознаки риб? (Тіло
вкрите лускою, живуть тільки у воді, плавають за допомогою плавців)
б) Гра «Впізнай мене» (Демонстраційний
матеріал «Риби»)( слайди)
в) Цікавинки про риб( виступ дітей)
- Щука може прожити 100-200 років.
- Сом – це найбільша риба прісних водойм.
- Риби сплять з відкритими очима.
- Найбільша риба в
світі- китова акула. Її довжина – 30 метрів.
( напис "
Риби")
5. Станція " Казкова" (земноводні)
а)
Казка про жабку ( малюнки на дошці-жаба Клава та метелики)
Жила на березі лісового
озера жабка. Вона була зелена-презелена. Дивлячись у озеро на своє
відображення, вона з сумом говорила: «Яка я негарна, ніхто зі мною не грається,
усі зайняті своїми справами. Якось мешканці лісу організували бал і запросили
жабку. Що я одягну?- засмутилася жабка, їй дуже хотілося повеселитися з
друзями. Дізналися про її біду друзі, Міла і метелики, і вирішили допомогти. Метелики
пошили із яскравих пелюсток квітів гарну сукню, а Міла зробила із крапельок
роси блискуче намисто. Задоволена жабка танцювала на балу і думала, як добре,
що у неї є справжні друзі.
-
Які
головні герої казки?
-
До яких
груп їх віднесемо?
-
Про яку
групу ще не говорили? (Земноводні)
б) Мозкова атака
- Назвіть істотні ознаки
земноводних. (Тіло вкрите вологою шкірою)
- З яких двох слів
складається назва? (Земля і вода, тобто
частину життя проводять на землі, а частину – у воді)
в) Робота з демонстраційним
матеріалом ( слайди)
г) Цікавинки про земноводних
-Жаби ропухи живуть далеко від води, зариваються у грунт.
-Якщо в будинку таргани – принеси жабу і вони зникнуть.
- Тритони – корисні тварини, бо винищують личинок комарів.
( напис-"Земноводні")
6. Станція " Ігрова" ( плазуни)
а) Робота
в групах- склади пазл
( дітям пропонується розрізаний аркуш із зображенням ріних плазунів,
які потрібно з`єднати)
- Як називається ця група тварин ?
- Їх
істотні ознаки- (Тіло вкрите сухою лускою, на суші повзають, «плазуючи», у
воді плавають)
б ) Гра «Впізнай мене» (Демонстраційний матеріал «Плазуни»)(
слайди)
в) Цікавинки про плазунів
- Хамелеон може дивитися на всі сторони одночасно
- Змія висуває язик.. щоб відчути запахи, що є в повітрі.
- Панцир робить тіло черепахи важким, тому пересуваються вони повільно.
Коротко про ракоподібних, павукоподібних, червів, молюсків.
VI.
Закріплення знань і вмінь учнів
1.Робота з підручником
2. Гра " Перевір себе" ( слайди)
3. Гра " Впізнай
за описом"
4. Пояснимо вислів
5. Природнича задача
6.Робота в парах
VII.
Підсумок уроку
-
Настав
час нам повертатися із подорожі у Царство тварин. Давайте подивимося, чому ми
навчилися.
1)
На які
групи поділяємо тварин?
Назвіть істотні
ознаки кожної групи
Групи тварин
|
Істотні
ознаки
|
Комахи
|
Три частини тіла, шість ніг
|
Риби
|
Тіло вкрите слизькою лускою, дихають киснем, розчиненим у воді
|
Земноводні
|
Тіло вкрите м'якою вологою шкірою
|
Плазуни
|
Тіло вкрите сухою лускою, на суші повзають, плазують
|
Птахи
|
Тіло вкрите пір'ям
|
Звірі
|
Тіло вкрите шерстю, вигодовують малят молоком
|
2)Що цікавого і
нового дізналися про тварин?
•
На уроці я навчився…
•
Я повторив…
•
Я запам’ятав …
—
Що найбільше сподобалося на уроці?
— Які завдання здалися особливо цікавими?
— Кому з однокласників подякуєте
за змістовну підготовку?
VIII.
Домашнє завдання
Знати істотні ознаки кожної групи тварин
Комментариев нет:
Отправить комментарий