Виховна година "Хай добрим ваше серце буде"
Хай добрим серце ваше буде
Тема: Хай добрим ваше серце
буде.
Мета: поглибити
знання учнів про добро, сприяти розвитку мотивації до добрих та гуманних
вчинків;
розвивати уявлення
про те, що добра і чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає, піклується про
тих, хто потребує допомоги; виховувати бажання творити добро.
Обладнання:
оповідання В.Сухомлинського; плакати "Прислів’я", фарби.
Хід заняття:
Вчитель: Діти,
сьогодні ми з вами будемо спілкуватися на тему, яку я пропоную вам самим
визначити, прослухавши вірш
Врятує світ краса
Завжди так говорили.
Тепер врятують світ
лиш доброта,
Бо однієї вже краси
занадто мало,
Бо стільки всюди зла
– людина вже не та…
Тож, люди на землі!
Спішіть добро
творити, щоб нам не згинути у морі зла,
щоб кожен міг серед
краси прожити
у царстві
справедливості й добра.
Отже, діти, чи
зрозуміли ви про що ми будемо вести розмову?
Відповіді дітей: -
Про доброту
- Про добрі справи
- Про те, що людина
повинна творити добро.
Вчитель: Вірно! Тема
нашої години спілкування – "Хай добрим ваше серце буде"
Діти прочитайте
уважно слова записані на дошці: милосердя, біль, повага, тривога, ніжність,
війна, хвороба, злагода, байдужість, справедливість, жорстокість, ласка,
співчуття.
Знайдіть серед них
ті, які асоціюються з добром.
А тепер поміркуйте і
спробуйте відповісти на запитання, що ж таке добро?
Відповіді дітей:
- Добро - це радість.
- Добро – це добрі
вчинки.
- Добро – це допомога
другу.
- Добро – це коли ти
поряд з тим, хто потребує твоєї допомоги.
- Добро – це посмішка
мами.
- Добро – це коли ти
умієш прощати.
- Добро – це, коли ти
допомагаєш тому, кому погано.
- Добро – це, коли ти
рятуєш викинутих цуценят та кошенят.
- Добро – це , коли
від твоїх вчинків всім хто поряд приємно і радісно.
Вчитель: Отже, у
кожного із вас є своє розуміння добра і доброти. Але всі ці висловлювання,
думки об’єднує одна думка: людина прийшла в цей світ творити добро для тих, хто
її оточує. А тепер, діти, давайте пофантазуємо. Як би добро можна було
зобразити у кольорі, яким фарбам ви віддали б перевагу?
Відповідь дітей :
- жовтий
- рожевий
- золотий
- салатовий
- можна змішати
найсвітліші кольори.
Вчитель: Ви вибрали
найяскравіші, найсвітліші кольори. І це вірно, тому що добро це яскраві і
світлі ваші вчинки. Відтак, продовжуємо фантазувати з кольорами. Візьміть
пензлики і намалюйте добро так, як ви собі його уявляєте.
(діти малюють)
Роботу закінчено.
Ваші малюнки нам ще знадобляться, а ми продовжуємо розмову. Із давніх-давен
відомо, що бути добрим корисно. Добрі люди довше живуть і добре себе почувають.
У народі кажуть: "З добрим добре". А чи знаєте ви народні
висловлювання про добро?
Діти:
- Світ не без добрих
людей.
- Роби людям добро і
воно до тебе повернеться.
- Життя дається
людині на добрі справи.
- Людина красива не
словами, а добрими ділами.
- Хто людям добра
бажає , той і сам має.
- Перемога завжди за
добром.
- Все добре переймай,
а злого – уникай .
- За добро добром
платять.
Вчитель: Діти! Як ви
розумієте прислів’я "За добро добром платять" .
Відповіді дітей: - Я
думаю , що коли тобі роблять добро, то потрібно бути вдячним.
- Мені здається, що
на добрі справи теж треба відповідати добрими ділами.
- Я вважаю, що коли
до тебе з добром, то і ти повинен бути добрим.
Вчитель: Послухайте,
діти, оповідання В.О. Сухомлинського "Наїлися, встали і пішли" і
подумайте чи можна сказати, що герої цього оповідання на добро відповіли
добром.
У старенької бабусі
біля хати росте велика яблуня. Рясно вона вродила цього року. Аж гілля гнеться.
Прийшла осінь.
Достигли яблука. Ідуть зі школи три веселі хлопці – Петро, Микола та Іван.
Бачать, на дереві яблука висять – пахучі червонобокі. Петро й каже:
- Давайте попросимо у
бабусі яблук.
Попросили. Бабуся й
запрошує:
- Ідіть, діти,
нарвіть собі яблук, їжте.
Нарвали хлопці повне
відро яблук. Сіли, їдять. А недогризки біля хати кидають.
Наїлися, встали й
пішли собі додому. І подякувати забули, а про недогризки вже й казати нічого:
лежать.
Устала старенька,
зітхнула та й пішла недогризки збирати. Позбирала й козі віддала.
- О –о, невдячність
за добро – то потворно.
Вчитель:
- Чи згодні ви з
поведінкою хлопців?
- Яку пораду ви дали
б Петру, Миколі та Івану.
Відповіді дітей:
Володя С. – Хлопці
були невдячні. Замість того, щоб подякувати, вони насмітили. Я б радив їм
подякувати бабусі і прибрати сміття.
Юля К. – Моя порада
хлопцям – подякувати за яблука, за гостинність і спитати чи потрібна бабусі
їхня допомога, адже вона старенька і їй важко.
Юля П. – Я б порадила
хлопцям, щоб вони допомогли бабусі обірвати всі яблука і поскладати в ящики,
тому що за добро потрібно платити добром.
Вчитель: Діти, ви
дали слушні поради героям оповідання. І я думаю, що якщо б хлопці прислухались
до них, то всі б залишилися задоволені.
А тепер діти згадайте
про свої вчинки, які залишили добрий слід.
Іван Ф.: Я згадав
випадок, коли захворів мій дідусь. Я весь день був з ним - давав йому ліки,
приготував бутерброд і чай. Дідусь сказав потім, що я допоміг йому одужати.
Володя С.: У мене є
бабуся. Їй 91 рік. Вона вже погано бачить і я з нею ходжу на прогулянку. Бабуся
дякує мені за це.
Юля К.: Нам у школі
розповіли про те, що двох хлопців збила машина і їм потрібна допомога. Я
прийшла додому і розказала батькам про це. Моя сім’я виділила кошти на їх
лікування.
Оля П.: Зі мною був
такий випадок. Я йшла зі школи і побачила, що собаки накинулись на кошеня. Воно
було злякане. Я відігнала собак і забрала кошеня. Воно тепер живе у нас і вже
підросло.
Данило В.: У нас в
класі проходила акція "Знайди хазяїна покинутому песику". Я попросив
маму і бабусю взяти його. Вони мені дозволили. Тепер він живе у нас, звати його
Атас.
Діана М. Ми з
подругою ішли зі школи додому і побачили, що дві старші дівчинки зняли шапку з
першокласниці ображають її. Ми забрали шапку і захистили дівчинку. Нам
погрожували, але ми не злякались тому, що були праві.
Владик С.: Я їхав в
автобусі на заняття гуртка. В автобус зайшов інвалід, у нього не було ноги. Я
йому поступився місцем. Він сів і подякував мені.
Маргарита К.: Мені в
класі розповіли, що біля старого будинку живуть 9 покинутих цуценят. Я пішла і
взяла двох. Одного віддала бабусі, а другого сусідці.
Надійка П. Я теж з
Ритою ходила до тих цуценят і умовила тата взяти одного до дому.
Назар Б. : У мене є
двоє маленьких братиків. Одному 2 роки, другому півроку. Коли вони захворіли,
мама мене попросила піти в аптеку. Я пішов і купив потрібні ліки.
Вчитель: Діти, чи
приємно вам розповідати про свої добрі вчинки
Отже, коли робиш
добро, то і сам отримуєш задоволення, коли радість даруєш іншому, радієш і сам.
А тепер, дітки,
візміть свої малюнки і прикріпіть їх на дошці. Подивіться які яскраві ваші
малюнки! Мені здається, що в класі стало світліше, затишніше тому, що ваші
роботи випромінюють доброту. А ви це відчуваєте?
(Висловлювання дітей:
- в класі стало
красивіше
- здається, що
загорілися яскраві вогники.)
А зараз ми станемо в
коло, візьмемося за ручки і посміхнемося один одному.
Кажуть добрим бути
просто і непросто. На мою думку зовсім неважко сказати один одному приємні
слова.
Мені до рук потрапила
ласкавинка. Вона мене зігріває, покращує мій настрій. Я хочу поділитися нею з
вами. Я передам її тому, хто стоїть зі мною поряд разом з ласкавими, приємними
словами. Ласкавинка буде переходити з рук в руки зігріваючи ваші сеця.
(діти передають
умовну "ласкавинку" з рук в руки дивлячись один одному в очі,
висловлюючи компліменти)
Юлечко, ти розумниця.
Дмитре, ти охайний
хлопчик.
Назаре, ти хороший
друг.
Даринко, в тебе
красива коса.
Діано, ти красуня.
Владику, ти добрий і
надійний.
Іванку, ти хороший
футболіст тощо.
Вчитель: Чи приємно
вам чути ласкаві слова?
Отже, даруйте частіше
один одному, своїм близьким і рідним такі ласкавинки, це зовсім не важко.
Прошу зайняти свої
місця. Що ж нам залишилось підвести підсумок години нашого спілкування.
Допоможе нам це зробити вправа "Закінчи речення"
Прошу подумати і
закінчити речення: "Хай добрим ваше серце буде для того щоб…"
Відповіді дітей:
- щоб світ став
кращим.
- щоб перемагало
добро.
- щоб всі були
щасливими.
- щоб допомогти тим,
кому це потрібно.
- щоб допомогти
природі.
- щоб допомогти
інвалідам.
Вчитель: Дякую
вам,діти, за ваші щирі слова. Я вірю в те, що ви будете зростати добрими,
милосердними і справедливими.
А закінчити нашу
бесіду мені хочеться так як і починали - віршем
Любі дітки!
Відкривайте
Серце для добра.
Всім, хто поруч,
подаруйте
Крихітку тепла ,
Сильні будьте! Не
лякайтесь
Боротьби зі злом.
Пам’ятайте: перемога
Завжди за добром.
Комментариев нет:
Отправить комментарий