вторник, 1 ноября 2016 г.

Урок - подорож з природознавства "Тварини" 3 клас

Урок-подорож
Урок – подорож з природознавства у 3 класі                                                             
Тема. Тварини. Різноманітність тварин у природі

Мета: пізнати світ тварин; дізнатися, чим тварини відрізняються між собою та дізнатися багато нового про тварин. сформувати в учнів поняття  «звірі», «птахи», «комахи», «риби», «земноводні», «плазуни»; повторити істотні ознаки різних груп тварин. Продовжувати навчати порівнювати, робити висновки. Розвивати логічне мислення через завдання та порівняння, доведення. Виховувати любов і дбайливе ставлення до тварин.

Тип уроку. урок вивчення нових знань, урок-подорож .

Обладнання: демонстраційний матеріал «Тварини»,презентація «Різноманітність тварин у природі», картки для індивідуального  контролю,  парної  та групової роботи,  кросворд,  загадки,   підручник "Природознавство " Т. Г. Гільберг, Т. В.    Сак
                                                 
                                                              Хід уроку
I. Організаційний момент

  -Хвилинка гарного настрою ( слайд )

II. Актуалізація знань учнів
- Сьогодні у нас не звичайний урок,а урок- подорож. До наших послуг літак.
(  картинка). Але щоб екіпажі могли вирушити в політ, потрібні знання погоди. Тому слово метеорологу.
1.Хвилинка спостережень.
- Яка зараз пора року? Який місяць ?Який стан неба ? Температура повітря ?
- Що можна сказати про погоду сьогодні?

2. Метод « Мікрофон» ( беру інтерв’ю)
- Подорожуючи , ми повинні виконати багато завдань. Тому , шановні пасажири, я візьму у вас інтерв’ю. Насамперед, дайте відповіді на запитання.
1) Який предмет ви вивчаєте? (Природознавство)
2) З яких двох слів утворилася назва предмета? (Природа і знати, тобто   знання про природу)  
3) На які дві групи ми поділяємо усю природу? (Жива і нежива)
4) Що належить до живої природи? (Рослини, тварини, люди)
6) Яку тему ви вивчали на минулому уроці? (Хвойні рослини)
- Щоб отримати квиточки на літак, пройдіть тестування.
3. Тестування ( слайд )
( у дітей- листочки з надрукованим прізвищем і кількістю запитань)
1. Що належить до хвойних рослин ?
А) липа;
Б) сосна;
В) кульбаба.
2. Що містить плід рослини ?
А) квітка;
Б) насіння;
В) стебло.
3. Який орган рослини знаходиться в грунті ?
А) квітка;
Б) лист;
В) стебло;
Г0 корінь.
4. Які рослини розмножуються спорами?
А) дзвоник;
Б) дуб;
В) папороть.
5. Заповніть пропуски:
Корені рослин дихають...., який міститься в грунті.Вони всмоктують з грунту..... і розчинені в ній ......
Самоперевірка
Смали ( слайд 6, 7)
    
III. Мотивація навчальної діяльності.
        Повідомлення теми й мети уроку

- Щоб дізнатися тему уроку, розгадаймо кросворд
( чи відео ?)
1. Смугаста кішка в лісі живе. (Тигр)
2.  Птах з великими очима, гострими кігтями, загнутим носом. (Сова)
3.  Червонясту шубку має, По гілках вона стрибає, Горішки, шишки збирає. (Білка)
4.  Хижий звір з темним хутром у білу смужку, впадає в сплячку. (Борсук)
5.  Прийшла кума з довгим віником, на бесіду з милим півником. (Лисиця)
6.  Тварина багата і рогів багато. (Олень)
7.  У лісі біля пня біготня і метушня: народ робочий весь день клопоче.
(Мурашки)




т







в







А






Р







И






Н








И


-Отже, тема нашого  уроку: « Різноманітність тварин у природі»
- Що ми повинні виконати,подорожуючи ?
     -    Пізнаємо світ тварин.
-         Дізнаємося, відмінні ознаки тварини.
-         Дізнаємось багато нового про тварин. ( слайд)
- Мозкова атака
        1) Доведіть, що тварини – живі організми. (Вони народжуються, ростуть, дихають, живляться, розмножуються, відмирають)

        2) Як переміщуються тварини? (Стрибають, бігають, повзають,літають,  плавають) ( слайди)

IV. Вивчення нового матеріалу
     
( на дошці – схема маршрута з назвами станцій)

1. Станція " Поетична " ( звірі)
а) Мозкова атака
Вірш " Чому,брате, так збілів.." С. Руданський
    - До якої групи тварин віднесемо мишу і вовка ? (Звірі)
    - Які істотні ознаки звірів? (Тіло вкрите шерстю , народжують малят і  вигодовують їх молоком) ( слайд)
б)Гра « Хто це?» ( я називаю ознаки тварин на слайдах)
в) Цікавинка про звіра ( виступ дітей)
-Звір, який літає- це кажан.
- Дельфіни – це найрозумніші морські звірі.
- Жираф має зріст приблизно 6 м
-Серед зими народжуються ведмежата – сліпі, глухі, беззубі. Вони смокчуть молоко, сплять і ростуть.
-Першу зиму сплять з матір’ю, другий рік братики й сестрички у барлозі разом, а потім – в своїх власних барлогах.
( вивішую  напис – "Звірі")
 
2. Станція " Загадкова" ( птахи )
   а) Загадки про птахів
·        Маленький хлопчик у сірій свитині
           по дворах стрибає, крихти збирає.( горобець)
·        Хто комах з кори виймає,
              Про здоров`я лісу дбає? ( дятел)
·        Уночі гуляє, вдень спочиває,
Має круглі очі, бачить серед ночі. ( сова)
Ви вже здогадалися, що наступна група тварин – це птахи.
-Які істотні ознаки птахів? (Тіло вкрите пір’ям, передні кінцівки – це крила)
( слайд)
б) Гра «Хто це?» (Демонстраційний матеріал «Птахи») ( слайди)
в) Цікавинки про птаха ( виступ дітей)
-У дятла язик довжиною 14 сантиметрів.
- Ворон може прожити 70 років.
- Найменші пташки – колібрі- можуть літати хвостом уперед.
- Трійка найрозумніших птахів- ворон, папуга, гусак.
( вішаю напис « Птахи»)

Фізкультхвилинка
в) Виконання пісні «Жили у бабусі три веселі гуся»
                        Жили у бабусі
                        Три веселі гуся:
                         Один – сірий, другий – білий,
                         Третій – в капелюсі.   (Повороти тулуба вліво, вправо)
 
                         Мили гуси лапки,
                         Десь біля канавки,
                         Один – сірий, другий – білий,
                         Третій – в капелюсі.   (Плещуть у долоні)

                          Ось кричить бабуся:
                          - Ой, пропали гуси:
                          Один – сірий, другий – білий,
                          Третій – в капелюсі.   (Хитають головами)

                          Вийшли, вийшли гуси,
                          Кланялись бабусі:
                          Один – сірий, другий – білий,
                          Третій – в капелюсі.   (Нахили тулуба вперед)

3. Станція " Мультиплікаційна" ( комахи)
а)Перегляд мультфільма ( " Почемучки" "Як з гусениці утворився метелик")
    - Про що цей мультик ? (Як з гусені утворився метелик)
    - Тож, як він утворився? (Гусінь – кокон – лялечка – метелик)
    - До якої групи тварин віднесемо метелика? (Комахи)
-Які істотні ознаки комах? ( мають три частини тіла : голову, груди і черевце та 6 ніг)
б) Гра «Впізнай мене» (Демонстраційний матеріал «Комахи»)
( слайди)
- Чи належить павук до комах? ( ні, він належить до павукоподібних, має 8 ніг)
в) Цікавинки про комах ( виступ дітей)
- У джмелів є 5 очей.
- Мурахи не замерзають взимку, бо з осені вони у своєму тілі накопичують в’язку речовину- гліцерин.
- Комах на Землі у 250 мільйонів разів більше, ніж людей.
( вішаю напис)

4. Станція "Музична"  (риби)
а) Сен – Санс " Акваріум" ( слухаємо мелодію)
- Які звуки чітко чути в музиці ?
- Чий портрет створив композитор ?
-         Як називається наступна група тварин ?
- Які істотні ознаки риб? (Тіло вкрите лускою, живуть тільки у воді, плавають за допомогою плавців)

    б)  Гра «Впізнай мене» (Демонстраційний матеріал «Риби»)( слайди)
    в) Цікавинки про риб( виступ дітей)
- Щука може прожити 100-200 років.
- Сом – це найбільша риба прісних водойм.
- Риби сплять з відкритими очима.
- Найбільша риба в світі- китова акула. Її довжина – 30 метрів.
( напис " Риби")
5. Станція " Казкова" (земноводні)
    а) Казка про жабку ( малюнки на дошці-жаба Клава та метелики)
        Жила на березі лісового озера жабка. Вона була зелена-презелена. Дивлячись у озеро на своє відображення, вона з сумом говорила: «Яка я негарна, ніхто зі мною не грається, усі зайняті своїми справами. Якось мешканці лісу організували бал і запросили жабку. Що я одягну?- засмутилася жабка, їй дуже хотілося повеселитися з друзями. Дізналися про її біду друзі, Міла і метелики, і вирішили допомогти. Метелики пошили із яскравих пелюсток квітів гарну сукню, а Міла зробила із крапельок роси блискуче намисто. Задоволена жабка танцювала на балу і думала, як добре, що у неї є справжні друзі.

-         Які головні герої казки?
-         До яких груп їх віднесемо?
-         Про яку групу ще не говорили? (Земноводні)
    б) Мозкова атака
        - Назвіть істотні ознаки земноводних. (Тіло вкрите вологою шкірою)
        - З яких двох слів складається назва? (Земля і вода, тобто частину життя проводять на землі, а частину – у воді)
   в) Робота з демонстраційним матеріалом ( слайди)
   г) Цікавинки про земноводних
-Жаби ропухи живуть далеко від води, зариваються у грунт.
-Якщо в будинку таргани – принеси жабу і вони зникнуть.
- Тритони – корисні тварини, бо винищують личинок комарів.
( напис-"Земноводні")

6. Станція " Ігрова" ( плазуни)
    а)  Робота в групах- склади пазл
( дітям пропонується розрізаний аркуш із зображенням ріних плазунів, які потрібно з`єднати)
- Як називається ця група тварин ?
- Їх істотні ознаки- (Тіло вкрите сухою лускою,  на суші повзають, «пла­зуючи», у воді плавають)  
б ) Гра «Впізнай мене» (Демонстраційний матеріал «Плазуни»)( слайди)
в) Цікавинки про плазунів
- Хамелеон може дивитися на всі сторони одночасно
- Змія висуває язик.. щоб відчути запахи, що є в повітрі.
- Панцир робить тіло черепахи важким, тому пересуваються вони повільно.
Коротко про ракоподібних, павукоподібних, червів, молюсків.
VI. Закріплення знань і вмінь учнів
1.Робота з підручником
2. Гра " Перевір себе" ( слайди)
3. Гра " Впізнай за описом"
4. Пояснимо вислів
5. Природнича задача
6.Робота в парах

VII. Підсумок уроку
-         Настав час нам повертатися із подорожі у Царство тварин. Давайте подивимося, чому ми навчилися.
1)    На які групи поділяємо тварин?
Назвіть істотні ознаки кожної групи

      Групи тварин
                                 Істотні ознаки
Комахи
Три частини тіла, шість ніг
Риби
Тіло вкрите слизькою лускою, дихають киснем, розчиненим у воді
Земноводні
Тіло вкрите м'якою вологою шкірою
Плазуни
Тіло вкрите сухою лускою, на суші повзають, плазують
Птахи
Тіло вкрите пір'ям
Звірі
Тіло вкрите шерстю, вигодовують малят молоком
2)Що цікавого і нового дізналися про тварин?
            На уроці я навчився…
            Я повторив…
            Я запам’ятав …                
—  Що найбільше  сподобалося на уроці?
  Які  завдання здалися особливо цікавими?
  Кому з однокласників подякуєте за змістовну підготовку?
VIII. Домашнє завдання

Знати істотні ознаки кожної групи тварин

Комментариев нет:

Отправить комментарий